Shirský kůň je tak typicky jako buldok a mnozí lidé ho považují za nejlepšího těžkého koně. Říká se mu shire proto, že byl chován v středoanglických hrbstvích )shires) Lincolnu, Leicesteru, Staffordu a Derby.
PŮVOD
Plemeno pochází od středočeského anglického válečného koně, tzv. velkého koně (great horse). Byl známý také jako anglický vraník (to jméno mu uštědřil Oliver Cromnwell v tom krátkém období, kdy Anglie byla Republikou).
Zásadní vliv na vývoj mohutného moderního shira měl těžký vlámský kůň.
Během šestnáctého a záčátkem sedmnáctého století dovezli holandští podnikatelé, kteří odvodňovali anglická rašeliniště, své silné koně. Ti se zkřížili s původními anglickými. Další v pořadí byl fríský kůň, který zlepšil mechaniku pohybu černého koně. Za vlády krále Karla II. pak jízdní domobrana sedlala staroanglické vraníky.
ZALOŽENÍ
Zakládajícím hřebcem shirského plemene byl Packington Blind Horse, který působil v chovu v Ashby-de-la-Zouche v letech 1755 až 1770. Je uveden v první plemené knize publikovaní v roce 1878. Až do roku 1884 se jméno shire používalo neužívalo, teprve když Shire Horse Socienty nahradila anglickou Cart Horse Socienty, vžilo se.
STAVBA TĚLA
Obvod: Průměrná míra obvodu Shirského hřebce je 6 až 8 stop (180-240 cm) a prsa jsou široká, mohutná. Tyto části těla naznačují výbornou, zdravou konstituci.
Tělo: Hřbet je krátký, silný, mohutně osvalený, v bedrech dokonce příliš, a velmi široký. Skloněná záď je příkladem silné stavby, spojené s hmotností, která je pro tažného koně základním předpokladem.
Zbarvení: Nejoblíbenějším zbarvením shira je tradiční černá, zděděná po předcích plemene, s bílým rousem. Hnědáci různých odstínů jsou rovněž přijatelní a početní jsou i bělouši.
Nohy: Nohy jsou čisté a tvrdé, míra ploché holeně je 28 až 30 cm. Mohutný rous musí být dlouhý a hedvádný.
Hlava: Hlava je středně velká, má lehký klabonos, je tedy vyklenutá, čelo mezi očima je široké. Oči jsou velmi učenlivého výrazu, velké, a prozrazují laskavou povahu těchto ,,vlídných gigantů". Na takžného koně je krk poměrně dlouhý a sbíhá vzadu k hluboké, šikmé pleci, dostatečně široké pro nasazení chomoutu.
OSTATNÍ
Síla
Masivně stavěný Shirský kůň váží asi 1 016 až 1 220 kg. Na výstavě ve Wembley v roce 1924 pár Shirů změřil svou sílu na dynamometru (přístroj k měření síly) a dosáhl nejvyšího výkonu, stupnice přístroje nestačila. Odhaduje se však, že jsou schopni utáhnout 50 tun.
Váleční koně
Ve středověké Anglii byl vyšlechtěn velký anglický kůň dost dilný, aby unesl rytíře v brnění s těžkými zbraněmi a ještě se na bojišti hbitě pohyboval. Rytíři nasedali na tyto koně bezprostředně před bitvou, jindy tyto koně vedli po své pravé straně. Odtud jméno Destrier pro válečné koně - z latinského dextrarius, pravostranný.
Soutěž v orbě
Shirští koně už dávno nehrají význačnou roli v zemědělství, ale stále se ještě hojně pořádají soutěže v orbě a jsou velmi oblíbené. Se Shiry se nyní setkáme spíš ve městech, kde tahají těžké pivovarské valníky. Pivovary patří k nejoddanějším podporovatelům tohoto plemene.
Komentáře
Přehled komentářů
heeeezky
Fotky
(Peťa, 12. 10. 2007 22:22)Ahojky... prosím tě.. moc se mi líbí jedna fotečka... mohla bych si jí prosím použít na obázek na logo jedné mojíá virtuální stáje ?? pls odpověz na můj e-mail... anny.deppova@seznam.cz ... dík moc
POVOLENÍ
(Barča, 5. 10. 2007 21:10)Ahoj Carlos... Určitě bych nebyla ráda, kdybych na nějakém jiném blogu našla fotky stažené z naich estránek, ale že máš tu slušnost, a zeptýáš se, povoluji ti to.... :) Klidně si je stáhni. B.
Dotázek
(Carlos, 4. 10. 2007 20:50)Ahojky, super článek, já miluju tyhle koníky, ale měla bych jeden dotaz, prosím tě, mohla bych si fotky stáhnout? Potřebovala bych je použít, lae nechci je kopírovat bez povolení, díky za odpověď
...
(amater, 28. 7. 2008 22:06)